County Seal
MARION COUNTY

Consolidated Election - April 4, 2017


Official Results
County Signature
Steven A. Fox, County Clerk
  Back
Kell Cons SD 2
For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 233 Ballots Cast (34% of 686 Voters)
BRUCE GREEN    (NP) 196 84%
By Township By Precinct  
 
Kell Cons SD 2
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
4 of 4 precincts reporting, 233 Ballots Cast (34% of 686 Voters)
DELINDA YOUNGBLOOD    (NP) 177 76%
LESLIE A. HARMON - MCKENZIE    (NP) 168 72%
REBECCA KATHLEEN HOWARD    (NP) 156 67%
HOWARD PHILLIPS    (NP) 164 70%
By Township By Precinct  
 
Raccoon CONS SD 1
For Members of the Board of Education(To Serve an Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 111 Ballots Cast (6% of 1,781 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Raccoon CONS SD 1
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
7 of 7 precincts reporting, 334 Ballots Cast (19% of 1,781 Voters)
CHRISTINA CAMERON    (NP) 189 57%
LEE ANN SCHAEFFER    (NP) 171 51%
ERIC B. BURSOTT    (NP) 146 44%
MISTY JOHANNES    (NP) 189 57%
STEVEN ALBERT BRADLEY JR.    (NP) 156 47%
By Township By Precinct  
 
Iuka GSD 7
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 47 Ballots Cast (4% of 1,324 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Iuka GSD 7
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
5 of 5 precincts reporting, 302 Ballots Cast (23% of 1,324 Voters)
ASHLEY THOMPSON    (NP) 148 49%
CHAD B. EAGAN    (NP) 196 65%
SHAWN HARPER    (NP) 182 60%
RANDI DASCH    (NP) 129 43%
MICHAEL KOEHNKE    (NP) 240 79%
By Township By Precinct  
 
Selmaville GSD 10
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
4 of 4 precincts reporting, 335 Ballots Cast (24% of 1,422 Voters)
T.J. BURGE    (NP) 229 68%
KYLE KELL    (NP) 245 73%
DALE K. HELPINGSTINE    (NP) 237 71%
DANNY L. SHULER    (NP) 241 72%
By Township By Precinct  
 
Salem GSD 111
For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
11 of 11 precincts reporting, 1,254 Ballots Cast (22% of 5,654 Voters)
BRAD CROW    (NP) 906 72%
KRISTYN BURTON    (NP) 812 65%
By Township By Precinct  
 
Salem GSD 111
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
11 of 11 precincts reporting, 1,254 Ballots Cast (22% of 5,654 Voters)
KERRI RICHARDS    (NP) 785 63%
PATTY SQUIBB    (NP) 800 64%
JOHN W. GASTON    (NP) 981 78%
ANDREW KENDRICK    (NP) 477 38%
MICHELLE BARBEE    (NP) 863 69%
By Township By Precinct  
 
Central GSD 133
For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 26 Ballots Cast (2% of 1,422 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Central GSD 133
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
5 of 5 precincts reporting, 330 Ballots Cast (23% of 1,422 Voters)
STEVEN RUPE    (NP) 190 58%
SCOTT STEVENSON    (NP) 190 58%
TISCHA DAUGHERTY    (NP) 186 56%
MATTHEW B. DUKE    (NP) 222 67%
By Township By Precinct  
 
Centralia SD 135
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
17 of 17 precincts reporting, 1,561 Ballots Cast (19% of 8,347 Voters)
DEREK HARLAN    (NP) 888 57%
GREG L. DODSON    (NP) 911 58%
RON JOHNSON    (NP) 1,013 65%
SUE WILLIAMS    (NP) 332 21%
By Township By Precinct  
 
North Wamac SD 186
For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 18 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
North Wamac SD 186
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 18 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Flora CUSD 35
For Members of the Board of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
of precincts reporting, Ballots Cast (0% of Voters)
BECKY L. WILEY    (NP) 0%
ARIANE SOUDER    (NP) 0%
By Township By Precinct  
 
Flora CUSD 35 UX
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 2 Voters)
BECKY WILEY    (NP) 0 0%
ARIANE SOUDER    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Flora CUSD 35
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 2 Voters)
CURTIS LEIB    (NP) 0 0%
TERA CONKLIN    (NP) 0 0%
RODNEY HAWKINS    (NP) 0 0%
AARON HOLMAN    (NP) 0 0%
RICK PORTER    (NP) 0 0%
JUSTIN L. COOK    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Farrington CCSD 99
For Members of the Board of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 5 Voters)
MICHAEL D. ILBERY    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Farrington CCSD 99
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 5 Voters)
B. KENT DONOHO    (NP) 0 0%
BRANT CARONONGAN    (NP) 0 0%
TRENT LEGG    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Patoka CUSD 100
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
4 of 4 precincts reporting, 379 Ballots Cast (41% of 921 Voters)
KURTIS BELCHER    (NP) 261 69%
MARK "MARKIE" C. PAYNE    (NP) 301 79%
RUSSELL ADAMS    (NP) 183 48%
MISTY CAIN    (NP) 143 38%
By Township By Precinct  
 
South Central CUD 401
For Members of the Board of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
8 of 8 precincts reporting, 729 Ballots Cast (38% of 1,921 Voters)
DON HALL    (NP) 537 74%
By Township By Precinct  
 
South Central CUD 401
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
8 of 8 precincts reporting, 729 Ballots Cast (38% of 1,921 Voters)
SAMUEL HESTER    (NP) 185 25%
JASON MARKLEY    (NP) 337 46%
KYLE HAILS    (NP) 196 27%
DENA HOFFMANN    (NP) 314 43%
MICHELLE "KEEN" HINTON    (NP) 215 29%
JEREMY CHASTEEN    (NP) 488 67%
MIKE VANDEVEER    (NP) 546 75%
By Township By Precinct  
 
Sandoval CUSD 501
2-Year Term)
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 306 Ballots Cast (20% of 1,565 Voters)
THERESA INGLES    (NP) 169 55%
TRACI DEADMOND    (NP) 160 52%
GEORGE R. DALTON JR.    (NP) 139 45%
By Township By Precinct  
 
Sandoval CUSD 501
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 306 Ballots Cast (20% of 1,565 Voters)
DAVID M. HANKS    (NP) 248 81%
TYSON B. MCHENRY    (NP) 197 64%
By Township By Precinct  
 
Sandoval CUSD 501
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 306 Ballots Cast (20% of 1,565 Voters)
JERED GAMBILL    (NP) 230 75%
EMILY HEINZMANN    (NP) 6 2%
By Township By Precinct  
 
Odin PSD 722
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
4 of 4 precincts reporting, 418 Ballots Cast (38% of 1,095 Voters)
JOE LAFFOON    (NP) 268 64%
TERESA SPEARS    (NP) 291 70%
BRIAN MARTIN    (NP) 287 69%
By Township By Precinct  
 
Back to Top